Papoušek horský

Jedná se o středně velkého papouška žijícího na území Austrálie.

Samec se samicí mají několik společných znaků, růžový až červený zobák, křídla mají černý a červený pruh, ocas mají tmavý. Samec je převážně žlutý, červené skvrny na křídlech jsou výraznější než u samice, samice je oproti samci méně výrazná, její zbarvení je zelené, ocas je více do modra. Do jednoho roka života se samec podobá barevně samici a až po roce a půl se přebarví do žluta.

Tento papoušek není vhodný do malých klecí nebo pokojových voliér, velice rád se proletuje, voliéra by měla být vždy delší než vyšší. Tento papoušek je velice klidný a aktivní je jen brzo ráno a večer, přes den se jeví malátně. Díky své otužilosti může být celý rok venku, avšak je nutné zajistit aby mu nepromrzly nožičky a aby měl možnost se někam schovat před nepřízní počasí. Tyto ptáci se dožívají 15 až 20 let.

V našich podmínkách probíhá hnízdění v dubnu a květnu, někdy se stane že zahnízdí i dvakrát. V našich chovech se papoušci spokojí s budkou o průměru 35 - 40 cm a výšce 70 cm, vletový otvor by měl být o rozměru 7 až 8 cm. Já osobně momentálně zkouším budku ležatou, nehrozí zde totiž, že by samice při seskoku do budky vejce rozbila.
Ptáci v ní momentálně bez problémů hnízdí. V budce je směs rašeliny a hoblin. Snůška čítá 3 až 6 vajec, doba inkubace se pohybuje v rozmezí 21 až 23 dní, mláďata vylétají z budky ve stáří 5 týdnů. Ptáky můžeme nechat hnízdit až ve stáří dvou let.

Jako krmivo používám směs pro střední papoušky, doplněnou o vitamíny a minerály. Začala jsem do vody přidávat optimin, tak jsem zvědavá, jestli budu pozorovat nějaké změny. Dále papouškům zkrmuji veškeré ovoce, hlavně milují jablka, hrozny, jahody, kiwi, občas si dají i banán, ale ten velmi zřídka. Mají rádi i žlutý meloun. Zeleninu moc nevyhledávají, ale pokud jim předložím rajčata, hlavně cherry, tak ty sezobou, dále si dají občas semínka z papriky, zelený salát a mrkev. Ale například o okurku nejeví žádný zájem. Dále krmím zelené, hlavně ptačinec žabinec, pampelišku a květy sedmikrásek. Jeřabiny a šípky také nikdy nepohrdnou. 

Na oštipování mají různé větvičky a občas přidám i nějaký ořech. Sépiová kost je samozřejmostí.